Spēcinošais pirts gars

Spēcinošais pirts gars. Aigars Kruvesis

Vēlētos padalīties ar veco labo pirts paņēmienu imunitātes profilaksei un ķermeņa darbaspēju atjaunošanai. Ceru “vecie” pirtnieki šo paņēmienu droši vien atpazīs, bet jaunajiem noderēs pirts procedūru veidošanā gan sev, gan arī tuvajiem. Tātad visu pēc kārtas.

Salīdzinoši ar citām pirts reizēm, pirms procedūras – pirms iešanas pirtī sagatavojam telpas griestos karsto gaisa “spilvenu” jeb karstos griestus t.i. , ieejam telpā un uzmetam labu garu jeb tautvalodā “štengru, gruntīgu”, kā arī izvietojam telpā skujeņus – kadiķīti, egles un priedes slotiņas. Uzreiz atstājam pirts telpu un vismaz minūtes 5 ļaujam telpai ievilkties/kārtīgi izsilt.

eit nebūs lieki atgādināt, ka parastās pirts procedūras mūsu zaļajā latviskajā pirtī sākuma temperatūra ir krietni zemāka un pirts dalībnieki sāk procedūru lēni un vienmērīgi uzsilstot. Šajā gadījumā būs atšķirība. Kad uzsāksim pirts telpā karsēšanos, atšķirībā no parastās procedūras, mēģināsim izturēt šo karstuma/siltuma kontrastu vismaz pāris minūtes. 

Kad uzsākam Pērti, piemetam jau mazākus pirts gariņus/kausiņus uz akmeņiem un rūpīgi ar slotiņām vēdinām, paņemot tik daudz karstuma, cik nepieciešams, nepieļaujot plašas un pārāk enerģiskas vēdināšanās kustības. Tātad ar mēru un ļoti prātīgi. Jums jāievēro, lai visiem dalībniekiem pirts karsētavas telpā būtu galvas segas- cepures vai lakatiņi!

Šādu pirts procedūru var veikt tikai pirmsslimības vai profilakses gadījumos, jo senāk pirmajos un otrajos iegājienos, veicot šāda tipa dziednieciskās procedūras, pirts telpā pamatā bija spēcīga karstuma iedarbība uz ādu, kā arī veicināta elpošanas/respiratorās sistēmas aktivizēšana un iedarbošanās ar aromterapiju. Pirts procedūru pirtī neizpilda, ja cilvēks ir jau slims. Tās ilgums ir krietni mazāks par ierasto pirts procedūru laiku. Galvenais pirtī ievērot savu un citu pašsajūtu, neļaut pārkarsēties vai arī pārmērīgi atdzesēties.

Būtiski – šajās pirmajās reizēs telpā netika ienesti trauki ar ūdeni, NETIKA LIETOTS ŪDENS tā pirts izpratnē- mazgāšanās. Tātad pēc pirmajām divām izsildīšanām, atkal tika uzmests stiprs gars, tad pēc minūtēm 3 -5 tika atvērts vējlodziņš un izvēdināta telpa. Nākošajā pirts iegājienā pirts karsētavas telpā ienesa ūdens traukus un noritēja iecerētās darbības (atkarībā no pirts apmeklējuma mērķa un satura) – skrubēšanās, attīrīšanās, skalošanās, mazgāšana. Lieki būtu atgādināt, ka pēc šādām procedūrām pirts slotas atkārtoti neizmantos. Noslēgumā pirti sakopj, skalina, rūpīgi izvēdina, izkurina “tukšīti”. 

🌿 Veiksmi jums, pirtnieki, lai pirtī vesels “gars”!

Pirts procedūras pamatā iedarbojas uz ādu ar temperatūras kontrastu. Palielinās nonākošais skābekļa daudzums ādā, līdz ar to palielinās asins pieplūdums, palielinās ādas elpošana (skābekļa absorbēšana), tiek stimulēti skābju un sārmu procesi ādā. Pie ādas temperatūras paaugstināšanās 2-3 reizes palielinās vielmaiņa. Palielinoties asins pieplūdei, paātrinās iekaisumu infiltrātu uzsūkšanās, pataloģisko metabolītu izvadīšana, dezintoksikācija. Intensīvā svīšana un respirācija iedarbojas uz ādas raga slāņa šūnu hidrāciju.

Autors: Pirtnieks Kruvesis Aigars, Lielvārdes pirts ūdens skola

Foto: Aigars Kruvesis 

#EjPirti#Vesels#EsiVesels#Pirts#Labjūta#Sargāsevipats#LatvjuPirts#Pirtsfestivāls