Vai spēj iedomāties rāmu rudens vakaru, kad aiz loga liegi grabina lietus lāses, spēlējot paslēpes ar vēja māti, bet tu esi atgriezies mājās, uzvilcis savas mīļākās vilnas zeķes un ieritinājies dīvānā pie kamīna, lai dzerot zāļu tēju rimti klausītos skaistā pasakā.
Tieši tik īpaša bija tikšanās ar pirtnieci Inita Idere-Bankava. Reti izdodas sastapt cilvēku, kura klātbūtnē jūties kā atgriezies mājās. Savās sajūtu mājās, kur nav nekā lieka, tikai cilvēks pats ar savu dabu kā galvenais aktieris dzīves spēlē. Zināms laiks jau pagājis, bet šī sajūta joprojām silda sirdi un atgriež tā pirts vakara burvībā.
Tā toreiz sasēduši pie kamīna uzsākām Initas iepazīšanu, malkojot zāļu tēju mums samtainā balsī tika stāstīta pasaka “Tēja bez nosacījumiem” (pasaka no Ģirta Ančevska grāmatas “Ceļā satiktās līdzības”, 2022): “…. Gaisā uzvēdīja medainā liepziedu smarža, un zēns no jauna piepildīja tējas krūzi līdz malām. Uz mirkli uzplaiksnīja doma – tā kā žēl šo pilno krūzi sākt tukšot. Taču viņš uzreiz attapa – re, tējas taču gana, kanna gandrīz pilna! Re, kur milzīgs kājiens ar salasītiem un lēni žūstošiem liepziediem! Re, kur aka pilna ar ūdeni! Iztukšot krūzi ir neiespējami!”.
PASAKAS spēj tuvināt cilvēku sev pašam un ieved stāvoklī, kad sirds atveras brīnumiem. Dabiskā ritumā, dabisks padoms pirms pirtī iešanas – atrast savas mīļākās pasakas un lasīt saviem bērniem, vīriem, sievām, mammām, pirtsmīļiem, atgriežot savā ģimenē arī kopīgas lasīšanas un klausīšanās baudījumu, lai pasakas kalpotu kā iepriekš neatklāta stāsta pieredze arī sevī pašā.
Initai piemīt apbrīnojama spēja aizrunāt prom visas liekās domas un nolikt cilvēku šeit un tagad. Tam palīdzējusi arī Initas pašizaugsmes pieredze. Kāda īpaša sastapšanās Initas dzīvē ir profesora Norbekova skolas veselības uzturēšanas un intuīcijas prakses, kas daudz devušas laimīgākai, veselīgākai dzīvošanai. Tā sākām darboties vēl netikuši līdz pirtij – mācījāmies masēt un kustināt ķermeņa plūsmas ar domām vien, sēžot uz krēsla (masējams ir viss, izņemot galvu un sirdi). Kā norādīja Inita, domformu pašmasāža tonizē & dod mieru vienlaicīgi un ļauj harmoniski atgriezties pie sevis. Turklāt, tā ir pieejama ikvienam bezmaksas, vien jāizvēlas iemīlēt sevi.
Pirts ir kā durvis, kas Initu aizvedušas tālāk arī uz rūdīšanās skolu un atvēra elpošanas prakses. Kā uzsver Inita, visu šai dzīvē jādara pa-ma-zām! Kad esam kam gatavi, tikai tad varam to darīt no sirds. Un šajā ceļā ir labi, kad palaimējas satikt īstus savas lietas meistarus, kas palīdzēs, neatkarīgi no tā, vai mācāmies pirtslietas, elpošanu vai jebko savā dzīvē.
Dziesmas dziedājuši un pasakas uzsūkuši, tālāk ceļš veda uz pirtiņu. Sildāmies ar čabošām kļavu slotiņām pēc kā seko ķermeņa attīrīšana divos etapos.
Inita vispirms māca attīrīt ķermeni ar pirtsslotiņām un VĀRDIEM/ČUKSTIEM, kas dažbrīd no pavisam nojaušamiem tautasdziesmu skaitījumiem pārtop intensīvākos izsaucienos, mainoties intensitātei un vārdu plūdumam, kas dabiski plūst, nemeklējot vārdu jēgu un izcelsmi, vien ļaujoties. Kā Inita stāsta, tad vispirms jāļauj augiem un vārda spēkam sevi attīrīt visos līmeņos un un tikai tad jāķeras klāt mehāniskai ķermeņa berzēšanai un pēršanai.
Kad savu vārdu, dziesmu skaņu laiž cauri ķermenim un ļaujas šim plūdumam, tad var just, kur skaņa šur tur it kā ieķeras, atduras, bet citur viegli iet pāri augumam. Skaņa pirtī rezonē dziļi ķermenī un tīra, atmetot to, kas cilvēkam lieks. Un jo vairāk liekā, jo vajag pirtī vairāk dziedāt vai norunāt to visu nost, nebaidoties no vārdiem kas nāk dažbrīd neizprotami, intonācijas, kas šķiet sveša vai vārdu intensitātes, kas nereti šķiet jokaina. Galvenais sev ļaut būt patiesam pret savu gudro ķermeni un tikt līdz sajūtai, ka viss lielais aiziet palāvē.
Cilvēka nodoma un vārda spēks ir aizmirsts un nenovērtēts instruments, kas spējīgs aizvest ceļojumā tuvāk sev un palīdz uzlādēties ar iekšēju mieru un gaismu. Nereti mēs aizmirstam vienkāršas patiesības, tad pasakas, stāsti un dziesmas nāk talkā. Īpaši šajā tumšajā gada laikā, kad tik būtiski spilgtāk iedegt savu iekšējo uguni.
Pēc pirmās sildīšanās pirtiņā un attīrīšanās ar augiem & vārdiem, gatavojām paši savu skrubīti. Tik daudz toveru ar smaržīgu un svaigu, aromātisku augu sen nebija baudīts – kalmes, baltegles, kadiķītis, vībotnes, vīgriezes, dievkociņš, irbene, piparmētras, ka galva riņķī no visas bagātības. Bija tādi augi, kas cilvēkus uzrunāja uzreiz, piemēram, kalme patika pilnīgi visiem, bet bija arī pārsteigumi – kas vienam patika, citam ne. Pārsteidzošā veidā gala rezultātā augu maisījuma mikslis patika pilnīgi viesiem un skrubēšanās prieks baudpilns.
Inita visas savas pirtsslotiņas un augu materiālus gatavo pati. Pa gadiem ap māju sastādījies bagātīgs pirts dārzs, bet pārējos kokus un augus atrod tuvējos mežos/pļavās, kurus parasti vāc trīs dienas pirms pilnmēness, jo zina, ka tad augu devums visspēcīgākais un aromāts un zaļoksne labi kalpo cilvēkam. Inita iesaka tikai pašiem gatavot savas pirtsslotiņas, jo kad tās gatavojam ar savām labām domām, vārdiem un dziesmām, tad tās mums nāk palīgos divtik labi, ielikto nodomu pildot. Svešām pirtsslotiņām ir citas domas, ne savas, un tad arī nevar gribēt sagaidīt tik dziļu pirts būšanu.
AKMENS PALĪGI, kas vienmēr pa rokai. Inita pirtī izmanto žadeīta akmeņu “pankūkas”, lai sasildītu pēdiņas un tās vietas ķermenī, kur prasās pēc papildus siltuma un uzmanības. Šie palīgi pacietīgi sildās pērtuvē blakus pirts krāsnij un gaida, kad varēs tikt pie kādām sāpošām vietām, aukstām pēdiņām vai plaukstām. Tie allaž pa rokai un strādā pirtī kopā ar Initu visu pirts procesa laiku, tādēļ Inita tos mīļi sauc par saviem pelēkajiem palīgiem, kuram katram būtu savs stāsts stāstāms. Īpaši noderīgi ir tad, kad atgriežas pēc āliņģa un ātri jāsasilda pēdas un plaukstas.
Šoreiz viesojāmies plašākā pirtiņā viesmīlīgajos Brīvdienu māja “Dzirnavnieki”, kur saimnieki gādīgi piedomājuši pie katras nianses, bet ikdienā Inita rosās savā privātā pirtiņā Stelpes pagasta “Bumbieros”. Inita mācījusies Lielzemenes pirts skolā un to izlēmusi laikā, kad pirms piecpadsmit gadiem cieta no izdegšanas. Tajā laikā glābiņu meklējusi dažādās meditācijās, skriešanā, vingrošanā un citādi mēģinājusi sevi sapurināt, bet… atrada sevi pirtī un nodomāja: “Kāpēc gan arī man nekļūt par pirtnieku, ja man pašai tā palīdzēja. Ja man pašai tīk pirtiņas miers un lutinājums, tad tas patiks arī citiem. Tā arī sākās mans pirts un pašizziņas ceļš, kas atvedis mani līdz apzinātākai un laimīgākai dzīvošanai. Es tagad zinu, ka mēs neko no sirds nevaram darīt, kamēr mēs neesam gatavi. Visam savs laiks”. Pirts palīdzēja Initai un viņa zina, ka tā var palīdzēt ikvienam, kurš gatavs sevi iepazīt.
Lai rimta vakarēšana jūsmājās, Ziemassvētku brīnumu gaidot – ar zāļu tēju, vilnas zeķēm kājām un pasākām sirdīs! Tā siltā sajūta piepilda dvēseli un tu zini, ka esi mājās.
Vairāk informācijas projektu: https://latvjupsa.lv/pirts-zinibu-dienas-bauskas-novada/
Projektu “Pirts zinību dienas Bauskas novadā” organizē Latvju Pirts un SPA Asociācija sadarībā ar biedrību Pirts RaGanas. Projekts tiek realizēts, pateicoties Bauskas novada pašvaldības atbalstam ar 2100 eur pašvaldības līdzfinansējumu.
#AktīviBauskasnovadā #SabiedrībasLīdzdalība #Bauskasnovads #LabiBūtMājās #Pirts #EjPirti #EsiVesels #KļūstiParAtradēju #LatvjuPirtsunSPAasociacija #LatvjuPSA #PirtsRaGanas
Ej pirtī veselīgi!
Raksta publikācija un foto no pirts zinību dienas: https://www.facebook.com/share/p/1Guvafv9Ns/