Pašpēriens

Pašpēriens. Jānis Pavlovičs

Pašpēriens ir lielisks pēriena veids, kuru veicot var precīzi panākt sev vēlamo slotas pieskārienu intensitāti – dziļumu, tempu un karstumu. Dotais pēriena veids tiek lietots gan grupā gan vienatnē. Vislielāko izplatību tas ieguvis Lietuvas profesionālo pirtnieku vidū kā individuālā pēriena alternatīva, un lieliski noder šobrīd, kad cilvēki pavada laiku pirtiņās vienatnē vai savā ģimenes lokā. 

Galvenie pašpēriena plusi – ir iespēja koncentrēties uz savām izjūtām, pielietot meditāciju un veidot pērtuves mikroklimatu atbilstoši tikai savām vēlmēm. 

Galvenais mīnuss – atrodoties pirtī vienatnē tiek pārkāpts svarīgs drošības noteikums, jo nav neviena blakus, kas nepieciešamības gadījumā varētu palīdzēt, piemēram, ja karstumā sagriežas galva. Tādēļ pirtī vislabāk iet kopā ar kādu no ģimenes locekļiem. 

VESELĪGA PAŠPĒRIENA SECĪBA. 

🌿 Pirmais solis – pērtuves mikroklimata sagatavošana.  

Sabalansēts karstuma un mitruma līdzsvars ir galvenais priekšnosacījums labai pirts dienai.

🌿Otrais solis – iesildīšanās. 

Kā labāk – sēdus, guļus vai guļus ar paceltām kājām? Guļus ar paceltām kājām līdz griestiem atstutējot tās pret sienu noteikti būs visefektīvākais karsēšanās veids, bet līdz ar to, ar to jābūt uzmanīgam, jo pēdas samērā ātri uzkarsīs un pateicoties asinsritei tas ātri pacels iekšējo temperatūru, uzkarsējot arī pārējo ķermeni, tai skaitā, galvu. 

Pašpēriens

Izteiktu pulsāciju galvā sajutīsiet samērā atri. Otrais aspekts – nelabums, ja tas uznāk šajā pozā aizrīšanās būs ļoti, ļoti iespējama. Kas pats par sevi ir visai apšaubāma bauda. 

Dažiem patīk iesildīties paguļot uz lāvas vienkārši tāpat vai pastutējot kādu spilvenu zem ceļiem, kas noteikti atslābinās muguras lejas daļu, BET Siltums, pustumsa, un samazināts skābekļa daudzums (pēc dažiem aprēķiniem līdzinās 1200 – 1600 m virs jūras līmeņa), patīkama mūzika vai klusums pavisam noteikti jūs var iemidzināt. Miegs pērtuvē var novest pie letāla iznākuma.

Tāpēc vislabākā izvēle ir SĒDUS POZĪCIJA, jo pat neuzmanīgi sildoties un uzmetot karstāku garu, vienmēr pastāv iespēja no karstuma “aizmukt uz 1.soliņa, jo temperatūra tuvāk grīdai ir zemāka, vai savlaicīgi iziet laukā no pērtuves telpas.

Pašpēriens. Jānis Pavlovičs
Pašpēriens. Jānis pavlovičs

Jau iesildīšanās laikā var sildīties un karsēties, izmantojot slotas. Iesākumā mērcētu vai svaigu slotu izmatojam inhalācijām – liekam pie sejas, elpojam dabiskos augu aromātus.

Viegli caur slotu masējam seju. Nākamais ko darām varam pēc gara uzmešanas un slotas sakarsēšanas to piespiest kā kompresi pie krūtīm, muguras, lielajām muskuļu grupām. Īpaši tām kas bijušas noslogotas un/vai saspringušas pēc darba dienas vai treniņa. Nobeigumā, bet to var darīt arī visas iesildīšanās laikā, ar slotu varam noslaucīt kondensātu vai sviedrus kas paradās uz ādas.

Pašpēriens. Jānis Pavlovičs

🌿 Trešais solis – pašpēriens sēdus. 

Pašpērienu var veikt otrajā vai trešajā piegājienā atbilstoši jūsu sajūtām un parašām. Daudzi eksperti ir secinājuši, ka kārtīgi izperot pēdas vien var teikt ka nopērts ir viss ķermenis. Tas atbilst patiesībai.

Tomēr, piedāvāju pašpērienu veikt ne vien pēdām, bet visam ķermenim, lai izdotos maksimāli baudīt pirts dienu.

1.    Sākam pašpērienu ar kājām. Sēdus pārliekam peramo pēdu uz ceļa un noperam vienu un otru 10x. Pēc tam tāpat kā ar rokām no pēdām uz augšu izperam un norīvējam kājas.

2. Tālāk pārējam uz pašpērienu rokām. Viena izstiepta uz priekšu un ar otru roku roku izperam virspusi virzienā no plaukstas uz plecu, tāpat darām arī no apakšas. Katrai pusei var veltīt 10-15 pērienus. Noslēgumā uzkarsušo slotu piespiežam padusē, uzsildot sānus.

3.     Kārtīgi uzvējojam silto tvaiku uz ķermeņa priekšpuses, viegli paperot krūtis un vēderu. Vēderu un sānus arī var kārtīgi norīvēt ar slotu virzienā no kreisās uz labo un atpakaļ. 

4.     Noslēgumā mugura. Arī to var lieliski paveikt ja ir sagatavotas garākas slotas perot sevi gan no augšas, gan sāniem.

🌿 Ceturtais solis – atpūta un kontrasti. 

Pēc pašpēriena dodies uz atpūtas telpu, dušu un/vai ārā ieelpot svaigu gaisu. Atceries, ka atpūsties vajag arī starp iesildīšanās un pašpēriena tūrēm. 

Lai veselā miesā, vesels gars! 

Autors: Jānis Pavlovičs

Foto: Jānis Pavlovičs. 

Paldies @Ieva Brante, @PirtsRozēni gariņam

#EjPirti #Vesels #EsiVesels #Pirts #Labjūta #Sargāsevipats #LatvjuPirts #Pirtsfestivāls

P.S. Ja esi sajutis pašpēriena “garšu” un jau skaidri zini, ka vēlies vairāk izprast pērienu dažādību, kontrastu mākslu un iemācīties regulēt temperatūras, tehniku un sniegt “zaļo” pērienu savai ģimenei un draugiem, droši apdomā iespēju pirts zinības apgūt pie profesionāliem pirtniekiem privāti vai kādā no specializētajām skolām.