
Mēs ejam uz pirtiņu, lai attīrītos, nomazgātos un parunātos ar Dieviņu, jo mūsu latviskajā tradīcijā pirts vienmēr ir bijusi svēta vieta, kur cilvēks vienmēr varēja atrast palīdzību grūtos brīžos, kur tas kļuva garīgāks un fiziski spēcīgāks.
Lai attīrītos un nomazgātos, mums daudziem ir jau zināma šī prakse, kā to darām pirtiņā. Tas ir noteiktu darbību kopums, lai sasniegtu vēlamo rezultātu: sākumā izsildāmies, tad attīrāmies ar berzīt, noperamies ar pirts slotiņām un atvēsināmies ar aukstu ūdeni. Bet kā ir parunāties ar Dieviņu, jo uz pirti ejam dziedināt ne tikai savu miesu, bet arī uzlabot savu garīgo veselību. Ir teiciens: “Veselā garā vesela miesa”! un otrādi.
Pirts tradīcija mūsu kultūrā ir uzplaukusi ar jaunu spēku un ir daudz ļaužu, kuri uz pirtiņu nāk ar padziļinātāku nodomu, kad vienatnē var sarunāties ar Dieviņu, kā rezultātā sakārtot savu iekšējo emocionālo un garīgo pasauli. Esot siltumā, mitrumā, nonākot meditatīvā stāvoklī, ar vides, augu un slotu enerģētisko iedarbību, radot īpašu noskaņu saskarsmē ar dabas spēkiem, atklājot sevī šķēršļus, varam izteikt simbolisko nodomu, lūdzot palīdzību Austākajiem spēkiem (smalkajai pasaulei) un cerot uz veiksmīgu rezultātu sasniegšanu materiālajā pasaulē (Māriskajā).
Mēs visi zinām, ka dabā ir savs cikliskums (diena, nakts, mēnesis, gadalaiki) un cilvēka dzīvē ir savs cikliskums, kur tie abi ir savstarpēji saistīti. Tāpēc, ņemot šo ciklu vienotību, pirtiņā dziedinošos procesus varam uzlabot, ņemot vērā norises dabā, saskaņā ar Saules gada ritu. Katram periodam un laika ritējumam ir sava nozīme, ko attiecīgi varam pielāgot katrs savā dzīves situācijās, katrs savās pirts procedūrās, lai uzlabotu mūsu dzīves kvalitāti gan fiziskajā gan garīgajā līmenī.
Dažkārt dziedinošajos procesos varam ņemt vērā arī Mēness fāzes.
Skatot Saules laikriti, pēc kura dzīvoja mūsu senči, mēs redzam visas gadskārtas, svinamās dienas likumsakarībā ar cilvēka mūžu – 0-14-28-42-56-70-84-98. Saules gads ataino dzīvības ritu (ritumu, ritēšanu): dzīvības uzplaukumu, norietu un atkalatjaunošanos. Laikritī, jeb kalendārā norādītajās visās gadskārtās (8) ir robeža starp smalko un materiālo pasauli, ir atvērtas laika lūkas, kad caur sakrālajām darbībām varam daudz ko mainīt paši sevī, ģimenē, sētā. Tikai svarīgi ir to gribēt darīt.
Ņemot vērā šos astoņus pagrieziena punktus, mēs savās ikdienas gaitās varam plānot, kurā laika periodā es vēlos veikt pirts apmeklējumu, kādu nodomu noformulēt, kādus augus, slotas, berzīšus izvēlēties, lai veiksmīgāk sagatavotos pirts rituālajam un dziedinošajam procesam, lai tas būtu jaudīgāks un rezultāti sasniedzamāki. Ja uz pirti dodas ar konkrētu nodomu risināt kādu dvēseles samezglojumu vai rastu atbildi uz kādu šķietami neatbildamu jautājumu, tā ir lieliska iespēja ļaut dvēselei runāt ar Dieviņu, sūtot nodomu ar domu spēku vai izteiktu ar vārdiem.
Pirts nodoms:
Lai uzsāktu sarunu ar Dieviņu, ir jāsaprot ar kādu mērķi- nodomu, tu vērsīsies pie tā. Nodoms var būt saistīts ar kādu sabiedrisko vai personisko mērķu sasniegšanu (piemēram, risināt cilvēku savstarpējo attiecību problēmas, vai rast izpratni, kā tieši pieņemt kādu svarīgu lēmumu), ar personisko ciklu programmēšanu (piemēram, dzimšanas dienas pirts nākamā personīgā gada programmēšanai), vai ar citiem līdzīga rakstura jautājumiem, kā arī nodomi, kuru mērķi ir saistīti ar kādas slimības, kaites dziedināšanu. Tāpēc bieži precīzi noformulēts nodoms ir daļa no vēlamā rezultāta. Te var rasties jautājums, kā pirtī var piedzīvot Dieviņu, lai ar to sarunātos? Atbilde: caur dabu, jo vairāk pirtī daba, jo vairāk atveramies Dievišķajam, jo vairāk varam komunicēt ar savu iekšējo pasauli (apziņu, zemapziņu). Tā ir lieliska pašterapija.
Pirts nodoma palaišana (brīdis, kad esi vienatnē ar sevi, mitrumā, siltumā, atslābinājies, savienībā ar visiem četriem dabas pamatelementiem, augiem un citiem pirts palīglīdzekļiem):
- Pirms sildīšanās, ierunājot to pirts gariņa ūdenī;
- Berzīša masēšanas un aplaistīšanās laikā, ja nodoms ir attīrīties, atbrīvoties , atlaist, palaist;
- Pēc lielās pēršanās un atvēsināšanās, kad nonāc izmainītajā apziņas stāvoklī, visi iespējamie nodomi praktiskajā un garīgajā jomā.
Pirts nodomu var formulēt, ievērojot:
4Saules gada ritu – laiku gadskārtās, svinamajās dienās, saullēktā (lai iegūtu), saulrietā (lai tiktu vaļā), kas var palīdzēt strukturēt manu dzīves gājuma laiku, gan plānotām konkrētām darbībām, gan garīguma attīstībai. Gadskārta ir arī mūsu psihes (kopuma) struktūra.
4Cilvēka dzīves gājumu – dzimšanas diena, precību laiks, bērniņa piedzimšana, jaunas lomas/statusa iegūšanā, kāzu gadadiena, kāds zaudējums, kāda jauna iespēja, u.c. problēmas izklāsts, kurai jārod risinājums, vajadzīga sakārtošana vai traucējošu attiecību pārciršana.
4Mēness fāzes – Tā kā ūdens pasaulē ir visur, gaisā, zemē, cilvēkā, tas spēj ietekmēt, attīrīt ne tikai fizisko ķermeni, bet arī smalkos ķermeņus no dažādiem enerģētiskajiem sārņiem, ieliekot stipru nodomu nākotnē. Var ievērot visos dziedinošajos procesos.
Augošais un pilnmēness – uz lietu izdošanos, īstenošanos, koncentrējas uz to, kas trūkst. Lai vairojas, lai pieaug spēkā.
(Pilnmēnesī pirtiņas sievišķas enerģijas vairošanai un spēkam, auglībai rumulēanās Ūsiņa laikā).
Dilstošais mēness – atbrīvošanās no nevajadzīgā, liekā, jo vecāks mēness, jo dziļāk saviem nosēdumiem varam piekļūt, lai atbrīvotos no tiem;
Pirts rituālu veidošanas iespējas sev un savai ģimenei.
Ziedu pirtiņas, Sieviešu pirtiņas pilnmēness laikā, gadskārtu pirtiņas
Ziedu pirtiņas:
Ievu ziedonī – Pērienu ar ievziedu slotiņu ļoti labi izmantot tiem cilvēkiem, kuriem savstarpējās attiecībās ir iestrēdzis kāds sarūgtinājums. Ieva palīdz piedot, tā aizslauka no sirds un dvēseles visus rūgtumus (rūgts pret rūgtu), nepiedošanas, aizvainojumus, atjauno ķermenī un dvēselē līdzsvaru.
Ieva simbolizē sievišķību, tāpēc saistāma ar auglību un skaistumu. Ieva māca mīlēt sevi. Tai piemīt dvēseles sāpi mazinošs efekts. Ieva spēcīgs auras tīrītājs. Iedarbojas uz visām saulītēm. Ievu labi lietot, ja nejūties mīlēta/ts, ja jūties vientuļa/ļš, kad baidies pieņemt jaunus izaicinājumus.
Pirts nodoms: lai atbrīvotos no aizvainojumiem, lūgtu kādam piedošanu, vai pašam jāpiedod, lai uzlabotu un stiprinātu attiecības starp tuviem cilvēkiem.
Ceriņu ziedonī – Pēriens ar ceriņziedu slotām, gulēšana uz ceriņziedu paklājiņa, ziedi berzītī var palīdzēt dvēseli piepildīt ar maigumu un beznosacījuma mīlestību. Ceriņi noder mīlestības lauka apzināšanai un paplašināšanai, tās apliecināšanai un stiprināšanai. Ceriņu lapu slotu lieliski var izmantot novietojot to uz, vai zem galvas, jo tai piemīt atvēsinošs efekts un noderēs pret galvas sāpēm.
Lielisks laiks, lai uzlabotu un līdzsvarotu, harmonizētu attiecības savā ģimenē un draugu lokā.
Pirts nodoms: vairot mīlestības spēku, piepildīt sevi ar maigumu un beznosacījuma mīlestību, stiprināt attiecības ar otru pusīti.
Jasmīnu ziedonī – Pēriens ar jasmīna slotiņu, ziedi berzītī un uz lāviņas,pašapziņas veicināšanai un ļaušanās saviem sapņiem, mīlestības un seksuālās enerģijas veicināšanai, kā arī noderēs jaunai meitenei, kas nevar pieņemt pāriešanu mātes lomā.
Pirts nodoms: pašapziņas veicināšanai, mīlestības un seksuālās enerģijas veicināšanai, stiprināt attiecības ar otru pusīti.
Kastaņu ziedonī – Izpērties ar kastaņu vālītēm var palīdzēt atbrīvoties no pārmērīgas raizēšanās par citiem, (īpaši ģimenes locekļiem, otru pusīti, bērniem, draugiem), iekšēja uztraukuma, bažām. Kastaņi palīdzēs arī padomāt vairāk pašam par sevi, nomierināt satraukto prātu, ieviest domu skaidrību, palīdzot pieņemt pārmaiņas. Tas ir dzinulis, lai cilvēks ietu uz priekšu, neapstātos.
Pirts nodoms: nomierināt pārāk satraukto prātu, ieviest domu skaidrību, ticēt saviem spēkiem, sadzirdēt savu dvēseles balsi, lai palīdzētu tik pāri pārmaiņām.
Pūpolu ziedonī – Palīdzēs tevi uzmundrināt, aizdzīt slinkumu un sakārtot svarīgu lēmumu pieņemšanai. Labsirdības veicināšanai un aizsardzībai no nelaimēm.
Sieviešu pirtiņas pilnmēness laikā – Šo laiku var lieliski izmantot dažādu sievišķo rituālu veikšanai, kas palīdzētu stiprināt sievišķo būtību, palīdzēt pieņemt pārejas posmu kādai jaunai sievietes lomai (no jaunietes uz sievietes/sievas lomu, no sievas uz mātes lomu, no mātes uz viedās sievas lomu), attīrīt savu iekšējo emocionālo pasauli (atbrīvoties no kādas vecas, vairs nevajadzīgas programmas, atbrīvoties no kādiem emociju blokiem, iesprostotas enerģijas) un stiprināt savu radošo enerģiju jaunu plānu realizēšanai.
Sieviešu pirtiņām izmantojam sievišķās enerģijas augus, slotas. Pavasarī ābeles, liepas, vīgrieze, raudene, vītols, peonija, sarkanais āboliņš, vībotne u.c..
Pirtī nodoms: lai stiprinātu sievišķību, sakārtotu savu emocionālo pasauli, stiprinātu radošo enerģiju, veicinātu auglību, pieņemtu zaudēto, iegūto.
Gadskārtu pirtiņas – katrā gadskārtā ir iespēja smelties kosmisko enerģijas lādiņu, spēku, atlaist, palaist kādu šķērsi, jo šajā laikā ir atvērtas laika lūkas, ir tikai jāmāk šo laiku gudri izmantot.
Pirtī nodoms: lai veiksmīgāk strukturētu savu dzīves gājumu, laiku, savas darbības, lai atbrīvotos no kādiem sarežģījumiem, šķēršļiem.
Praktiskajā daļā
4Pirms iešanas pirtiņā, izvēloties sev tīkamos augu pulverus (kuri šobrīd ir mūsu arsenālā), katrs varēs pagatavot savu īpašo pirts berzīti, ar domu spēku, ieliekot tajā aktuālo pirts nodomu.
Atkārtošana zināšanu māte – kāds ir pirts berzīša galvenais uzdevums un kā mēs katrs varam pats sevi iemasēt un attīrīties.
4Pirtiņā sildīsimies un caur pirts gariņu Visumam palaidīsim mūsu kopējo pirts nodomu.
4Katrs pats sevi attīrīsim augumu ar paša pagatavoto pirts berzīti.
4Pirtnieka vadībā veiksim sevis iepēršanu ar bērza un pūpola slotiņu, noslēgumā atvēsinoties ar auksto ūdeni vai vienkārši ieelpojot svaigu gaisu.
Berzīša iemasēšana – ar apļveida kustībām pret saulīti, sākot no kājupēdām, no ārpuses uz iekšpusi. Ar šādām kustībām iekustinām limfātikso sistēmu. Sāls palīdzēs izvadīt sāļus, toksīnus un atbrīvos no vecās ādas. Var izmantot tīru sāli vai sajauktu uz pusi ar sodu. Augi dziedinās ādu, ķermeni un garu. Berzēšanās laikā atkārtojam savu nodomu, ja tas vērst uz attīrīšanos, atbrīvošanos, atlaišanu.
Sevis iepēršana pirtī (pašpēriens) – kopā ar ģimenes locekļiem vai draugu pulkā, lielisks veids pašam nopērties ar pirts slotiņām. Var pērties ar vienu vai divām slotiņām, guļus uz lāviņas vai sēdus. Pakāpeniski metot gariņu sāk iepērties ar kājām, tad rokām, kamēr izperam visu augumu. Liekam siltas slotiņas kā kompreses uz saulītes punktiem, padusēs, rožu kronī un tām muskuļu zonām, kurās ir kāds saspringums. Beigās vēlreiz izperam kājas ar kadiķa vai ozola slotiņu un pabeidzam ar slotiņas nobraucīšanu pa visu ķermeni. Peroties svarīgi sajust savu ķermeni, lai tas izkarsētos pakāpeniski.
Pašās pēriena beigās izperam sevi ar pūpolkoka slotiņu un noslēgumā norunājam pašu svarīgāko Lielās dienu laika apstiprinājumu: „Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks, slimība ārā, veselība iekšā!”
Slotiņu kustībām būtu jābūt atbilstošām. Uz katru zilbi – viens pēriens, uz vārdiem- slimība ārā- slaukām ar slotu pa ķermeni virzienā uz rokām vai kājām; sakopt vārdus: veselība iekšā: pa rokām, vai kājām „slaukām” veselību iekšā.
Un atceramies – būt apaļam kā pūpolam, nozīmē izlīdzinātas attiecības ar visiem visiem!
Noslēgumā vajadzētu atdzesēties ar aukstu ūdeni dušā, dīķī vai vienkārši ieelpot svaigu gaisu.
Lai veselā miesā vesels gars!